Вдъхновени от Business Insider тази седмица решихме да ви споделим някои от най-бързоразвиващите се професии на 21-ви век, които само допреди 10 или 20 години, може би дори не сме подозирали, че ще съществуват.
Динамичното развитие на света днес определя нови тенднеции, нови насоки, които трябва да следваме, и колкото по-бързо „хванем вълната“, толкова по-конкурентен ще е нашия бизнес.
Технологичният прогрес създаде много нови професии като някои от старите ни и добре познати започнаха да залязват или дори напълно изчезнаха. Все по-сериозна става замяната на хората от машини и не порст, а от роботи, чиито изкуствен интелект с времето се развива с плашещи темпове.
Но това е малко по-различна насока. Нека се съсредоточим върху новите професии на хората днес.
Influencer
Снимки, видеа, забавление – кой би помислил, че някакви си постове могат да те превърнат в успешен професионалист, който просто показва с какво е облечен или какво похапва в момента.
Естествено, не е чак толкова просто, но ми хванахте мисълта.
Influencer-ството въведе сериозни промени в маркетинга и начина на рекламиране, които за много привърженици на традиционното, все още са трудни за приемане. Макар и високите цифри, които показва този бранш.
Но всъщност, ако се вгледате по-отблизо, това е просто поредният начин на адаптиране на принципите на традиционния маркетинг към промените в света. И в това няма нищо лошо и страшно. Напротив…
Community manager
С нарастване значението на социалните мрежи и онлайн присъствието нараства и ролята на т.нар.community manager (превод мениджър на общността). Накратко, това е човекът, който отговаря за онлайн имиджа на бранда. Той управлява онлайн общността като се грижи за нея и се опитва да я развива въз основа на информация, забавление и чувство за хумор.
Изглежда забавно и интересно, но и това не е толкова просто. От PR до психолог, community manager-а трябва да „тъче на няколко стана“. Той:
Разбира се, можем още да навлезем в дълбочина, но смятам, че хванахме основната нишка.
Cryptocurruncey expert
Бумът на криптовалутите като Bitcoin, Etherium, Litecoin и още много други промени света на финансовите пазари.
Ако доскоро инвестициите не бяха за всеки и бяха труднодостъпна и не много добре позната ниша, то днес вече и това не е тема табу. Особено с развитието на приложенията за криптовалути, днес може да инвестираш от няколко цента до милиони долари, в която валута пожелаеш.
Разбира се, както и на Wallstreet, така и в криптосредите вече има експерти по този вид валута – cryptocurrency expert, които могат да те навигират в изграждането на твоя инвестиционен портфейл. Тези експерти имат задълбочени познания за това как работят криптовалутите и прогнозират как ще се променят цените им.
Как се става такъв експерт? Освен с опит, разбира се, може да вземете своя сертификат само за $149 от Blockchain Council.
Найс,а?
Дигиталният свят въведе предпоставки за стотици нови професии, а с развитието на Метавселената се очакват поне още толкова. И те везе започнаха да се раждат.
NFT Developers
Родени от блокчейн технологията, NFT навлизат стремглаво в интернет света и се очертават като сериозна водеща тенденция. Вече започва все по-сериозното търсене на експерти в тази все още нова, но динамично-развиваща се сфера. NFT developers освен, че могат да изграждат и развиват NFT-базирани платформи, също така могат и да продават и купуват NFT, което ги прави и NFT experts. Blockchai Council вече предлагат сертификат и в тази сфера на цена от $229.
Как сте с блокчейн-а?
VR & AR Developer
И накрая, но не на последно място, една професия, която също ще има сериозно изражение що се отнася до Метавселената – VR & AR developer. Ами няма как да се развива виртуална реалност без тях, нали? В момента все още тази професия не се преподава в университета, затова и хората се насочват към алтернативи като курсове и лагери за обучение. Степента по компютърни науки също би била от полза, все пак говорим за програмиране на софтуер, който да управлява VR/AR преживяванията. И ако сте спец в компютърните игри, какво още чакате?
Гледайки всички тези професии на бъдещето си мислим: Леле, ами то е голямо забавление.
Но все пак и зад тях стоят доста часове труд, обучение и усилия. Може би, не както едно време, да прекарваш цялото си време в университета или пък пред лекциите на компютъра. Всичко се случва все по-бързо и дори, може би по-ефективно.
И често хора, дори с най-сериозните професии и дългогодишен опит, решават да се впуснат в ново предизвикателство.
А ти обичаш ли предизвикатествата?
Още такива статии може да четеш в блога на нашата агенция за дигитален маркетинг Storm.
А ето и някои от услугите, които предлагаме:
1 коментар
Безплатни онлайн тулове за създаване на готино съдържание | Storm.bg
3 седмици[…] използването на различни инструменти. Не случайно дигиталния свят се развива така главоломно, тъй като той е пълен с […]